

$39.99
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
This kit is recommended for extreme mud riding conditions. To safeguard the performance of the fork, SKF recommends replacing oil seal and dirt scraper at the same time. A worn dirt scraper can heavily contribute to reduce the oil seal life time and effectiveness in operation
Compatible with 90 Beta vehicle(s)
Compatible with 12 Gas Gas vehicle(s)
Compatible with 8 Honda vehicle(s)
Compatible with 71 Husqvarna vehicle(s)
Compatible with 42 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 70 Sherco vehicle(s)
Compatible with 4 Stark vehicle(s)
Compatible with 17 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 11 SWM vehicle(s)
Compatible with 87 TM vehicle(s)
Compatible with 1 Triumph vehicle(s)
Compatible with 157 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Class: | Bearings, Bushings & Seals |
| Color/Finish: | Green |
| Division: | Suspension & Swingarms |
| Inside Diameter Metric: | 48.00 mm |
| Outside Diameter Metric: | 58.10 mm |
| Product Name: | Seal |
| Product Type: | Suspension |
| Riding Style: | Off-Road/Street |
| Segment: | Offroad |
| Type: | Fork |
| Units: | Kit |
| Variant: | HD 48mm |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility