


$435.00
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Condition
NewSize:
17x7 | (+25mm)
Brand:
RACELINE WHEELSRide Type:
Item #
1765276552278641MPN:
A14SB-77012+25A14 Alpha Beadlock Wheels
Compatible with 66 Polaris vehicle(s)Specs:
| Base Color: | Silver |
| Base Finish: | Gloss |
| Beadlock Bolt Torque Spec: | 12-14 lb/ft |
| Beadlock: | Beadlock |
| Bolt Hole Pattern: | 4.5/5 |
| Class: | Wheels & Rims |
| Color: | Silver/Black |
| Color/Finish: | Black/Gloss/Hyper Silver |
| Division: | Tires, Tubes & Wheels |
| Load Capacity Imperial: | 1650 lb |
| Material: | Aluminum |
| Model: | Alpha |
| Mounting Position: | Front/Rear |
| Outside Diameter: | 17 in. |
| Pattern: | 5/4.5 |
| Product Name: | Wheel |
| Product Type: | Wheels |
| Riding Style: | UTV |
| Rim Diameter: | 17" |
| Rim Width: | 7" |
| Segment: | ATV/UTV |
| Size: | 17x7 |
| Sub Class: | ATV/UTV |
| True Offset: | +25 mm |
| Type: | Beadlock |
| Units: | Each |
| Variant: | 17x7 | (+25mm) / Hyper Silver w/ Black Beadlock Ring |
| Wheel Brand: | Raceline |
| Wheel Line: | Alpha Beadlock |
| Wheel Offset: | +25 mm |
| Wheel Size: | 15 in. x 7 in. |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility