

$44.75
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Galfer USA is proud to offer a wide range of brake pads for motorcycles, ATVS and more. Galfer USA produces several different brake pad compounds for all types of riding styles and uses. With over 60 years of friction material production and research, we have learned that one compound doesn’t always do the trick across the board. If you are just looking for an OEM brake pad replacement or a high performance race brake pad, we have you covered!
Compatible with 15 Aprilia vehicle(s)
Compatible with 204 BMW vehicle(s)
Compatible with 68 Ducati vehicle(s)
Compatible with 16 Harley Davidson vehicle(s)
Compatible with 10 Husqvarna vehicle(s)
Compatible with 29 Indian vehicle(s)
Compatible with 66 KTM vehicle(s)
Compatible with 9 Royal Enfield vehicle(s)
Compatible with 97 Triumph vehicle(s)
Compatible with 46 Victory vehicle(s)
Compatible with 15 Zero vehicle(s)Specs:
| Class: | Brake Pads & Shoes |
| Division: | Brakes |
| Material: | Ceramic |
| Product Name: | Brake Pad |
| Product Type: | Brakes |
| Riding Style: | Off-Road/Street |
| Segment: | Street |
| Style: | HH Sintered |
| Sub Class: | Brake Pads |
| Thickness Imperial: | 19/64" |
| Thickness Metric: | 7.5 mm |
| Thickness: | 64")/7,5 mm (19 |
| Type: | Sintered Metal |
| Units: | Pair |
| Weight Imperial: | 8.8 oz. |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility