



$49.98
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
The Crossfire Folding goggle is the perfect solution for any rider who needs quality, affordability and practicality. Its small size makes this goggle perfect to take anywhere you go. It is stored in a mini storage pouch which is small enough to be held in your pocket. This goggle comes standard with the durable and flexible Grilamid TR-90 frame and 100% UVA/UVB protected anti-fog gray polycarbonate lenses. The soft adjustable strap is barely noticeable and will keep your goggle snug over your eyes.
Specs:
| Base Color: | Black |
| Base Finish: | Matte |
| Bridge Width: | 25 mm |
| Class: | Sunglasses |
| Color/Finish: | Black/Matte |
| Display Color/Finish: | Black/Matte |
| Display Lens Color/Finish: | Smoke |
| Division: | Eyewear |
| Features: | Anti-Fog/Vented |
| Foam Construction: | Closed Cell Foam |
| Frame Width: | 148 mm |
| Gender: | Unisex |
| Lens Color: | Smoke |
| Lens Height: | 36 mm |
| Lens Width: | 61 mm |
| Lens: | Single |
| Material: | Grilamid Tr90/Polycarbonate |
| Model: | Crossfire |
| Product Name: | Goggles |
| Product Type: | Eyewear |
| Riding Style: | Dual-Sport/Adventure Touring /Street |
| Segment: | Universal |
| Size Group: | Adult |
| Size: | Medium Frame |
| Units: | Each |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility