

$149.00
Was $195.00
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
100% Speedcraft Performance Sunglasses
Experience unparalleled vision and protection with the 100% Speedcraft Performance Sunglasses. Designed for the adventurous spirit, these sunglasses are perfect for dual-sport, adventure touring, cycling, and street riding.
Whether you're hitting the trails or cruising the streets, the 100% Speedcraft Performance Sunglasses are your ultimate companion for protection and style. Elevate your riding experience today!
Specs:
| Base Color: | Black |
| Base Finish: | Mirror |
| Color/Finish: | Black |
| Display Color/Finish: | Soft Tact Black |
| Display Lens Color/Finish: | HiPER Red/Multilayer Mirror |
| Features: | Hydrophobic Lens Coating/Impact Resistant/Scratch Resistant |
| Frame Width: | 154 mm |
| Lens Color/Finish: | Mirror/Red |
| Lens Height: | 53 mm |
| Lens Width: | 145 mm |
| Lens: | Single |
| Material: | Grilamid Tr90/Polycarbonate |
| Model: | Speedcraft |
| Product Name: | Sunglasses |
| Riding Style: | Dual-Sport/Adventure Touring /Bicycle/Street |
| Size Group: | Adult |
| Temple Width: | 118 mm |
| Type: | Wrap Around Design |
| Units: | Each |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility