

$188.47
Was $223.15
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
AGM Maintenance Free Battery
Compatible with 137 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 11 Benelli vehicle(s)
Compatible with 284 BMW vehicle(s)
Compatible with 4 Can-Am vehicle(s)
Compatible with 25 CFMOTO vehicle(s)
Compatible with 10 Ducati vehicle(s)
Compatible with 443 Harley Davidson vehicle(s)
Compatible with 122 Moto Guzzi vehicle(s)
Compatible with 173 Polaris vehicle(s)
Compatible with 152 Ski-Doo vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 30 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate: | 3 A |
| CCA/Ampere: | 400 A |
| Class: | Batteries & Replacement Parts |
| Color/Finish: | Black |
| Division: | Lights & Electrical |
| Height Imperial: | 6-7/8" |
| Length Imperial: | 16"/6-9 |
| Model: | YIX |
| Positive Terminal Location: | Right |
| Product Name: | Battery |
| Product Type: | Batteries |
| Riding Style: | ATV/Snow/Street |
| Segment: | Universal |
| Sub Class: | Batteries |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 22 lb |
| Width Imperial: | 5" |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility