

$121.61
Was $142.92
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
AGM Maintenance Free Battery
Compatible with 24 Aprilia vehicle(s)
Compatible with 165 BMW vehicle(s)
Compatible with 10 Buell vehicle(s)
Compatible with 6 Ducati vehicle(s)
Compatible with 232 Honda vehicle(s)
Compatible with 2 Husqvarna vehicle(s)
Compatible with 32 Hyosung vehicle(s)
Compatible with 7 Indian vehicle(s)
Compatible with 111 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 14 KTM vehicle(s)
Compatible with 5 Kymco vehicle(s)
Compatible with 17 Moto Guzzi vehicle(s)
Compatible with 29 Piaggio vehicle(s)
Compatible with 5 Royal Enfield vehicle(s)
Compatible with 55 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 70 Triumph vehicle(s)
Compatible with 2 Vespa vehicle(s)
Compatible with 408 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 12 Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate: | 1.4 A |
| CCA/Ampere: | 240 A |
| Class: | Batteries & Replacement Parts |
| Division: | Lights & Electrical |
| Height Imperial: | 4"/5-3 |
| Length Imperial: | 6" |
| Model: | YTX |
| Positive Terminal Location: | Left |
| Product Name: | Battery |
| Product Type: | Batteries |
| Riding Style: | ATV/Snow/Street/UTV |
| Segment: | Universal |
| Sub Class: | Batteries |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 8.5 lb |
| Width Imperial: | 16"/3-7 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility