

$148.36
Was $174.81
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Yuasa Sealed Factory Activated
Compatible with 751 Harley Davidson vehicle(s)
Compatible with 98 Honda vehicle(s)
Compatible with 4 Indian vehicle(s)
Compatible with 23 John Deere vehicle(s)
Compatible with 232 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 15 Kymco vehicle(s)
Compatible with 15 Moto Guzzi vehicle(s)
Compatible with 122 Polaris vehicle(s)
Compatible with 185 Sea-Doo vehicle(s)
Compatible with 2 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 22 Triumph vehicle(s)
Compatible with 149 Victory vehicle(s)
Compatible with 816 Yamaha vehicle(s)
Compatible with 8 Zero vehicle(s)Specs:
| Acid: | Factory Activated |
| Battery Capacity: | 18 Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate: | 1.8 A |
| CCA/Ampere: | 310 A |
| Class: | Batteries & Replacement Parts |
| Division: | Lights & Electrical |
| Height Imperial: | 6-7/8" |
| Length Imperial: | 6-7/8" |
| Model: | YTX |
| Positive Terminal Location: | Right |
| Product Name: | Battery |
| Product Type: | Batteries |
| Riding Style: | Dual-Sport/ATV/Adventure Touring /Off-Road/Snow/Street/UTV/Watercraft |
| Segment: | Universal |
| Sub Class: | Batteries |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 15 lb |
| Width Imperial: | 16"/3-7 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility