

$150.00
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Condition
NewCategory:
Bike Parts,
Handlebars
Brand:
RENTHALRide Type:
Item #
1765261800670549MPN:
STM118-BKAGRENTHAL Apex 35 Stem
The RENTHAL Apex 35 Stem is engineered for performance, combining the best attributes of All Mountain strength, Enduro stiffness, and XC lightweight design. This stem is an ideal choice for cyclists seeking a reliable and robust component that enhances their riding experience.
Specs:
| Clamping Diameter Imperial: | 1-3/8" |
| Clamping Diameter Metric: | 35 mm |
| Length Imperial: | 1-9/16" |
| Length Metric: | 40 mm |
| Material: | Aluminum |
| Model: | Apex 35 |
| Offset Imperial: | 1-9/16" |
| Offset Metric: | 40 mm |
| Product Name: | Stem |
| Riding Style: | Bicycle |
| Rise: | +/- 6° |
| Type: | Bicycle/Handlebar |
| Units: | Each |
| Weight Imperial: | 4.3 oz. |
| Weight Metric: | 122 g |
| Width Imperial: | 1-13/16" |
| Width Metric: | 46 mm |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility