

$12.27
Was $16.10
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Spark Plug
Compatible with 2 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 14 Gas Gas vehicle(s)
Compatible with 10 Honda vehicle(s)
Compatible with 187 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 58 KTM vehicle(s)
Compatible with 16 Moto-Ski vehicle(s)
Compatible with 345 Polaris vehicle(s)
Compatible with 93 Sea-Doo vehicle(s)
Compatible with 55 Ski-Doo vehicle(s)
Compatible with 39 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 110 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Center Electrode Projection: | Non-Projected |
| Center Electrode Type: | Necked Down |
| Class: | Spark Plugs & Components |
| Division: | Lights & Electrical |
| Electrical Resistance: | 5k Ohms |
| Electrode Tip Material: | Iridium |
| Ground Electrode Configuration: | Single |
| Ground Electrode Shape: | Grooved |
| Heat Range: | 7 |
| Hex Size Metric: | 20.6 mm |
| Model: | BR8EIXSOLID |
| Product Name: | Spark Plug |
| Product Type: | Spark Plugs |
| Riding Style: | ATV/Off-Road/Snow/Street/Watercraft |
| Segment: | Universal |
| Spark Gap Imperial: | 0.031" |
| Spark Gap Metric: | 0.8 mm |
| Style: | Iridium IX |
| Sub Class: | Spark Plugs |
| Terminal Configuration: | Solid Terminal |
| Thread Reach Metric: | 19.1 mm |
| Type: | Resistor |
| Units: | Each |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility