

$70.85
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
AGM Maintenance Free Battery
Compatible with 2 Aeon vehicle(s)
Compatible with 5 American IronHorse vehicle(s)
Compatible with 6 Aprilia vehicle(s)
Compatible with 62 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 13 Cannondale vehicle(s)
Compatible with 27 E-Ton vehicle(s)
Compatible with 1 Gas Gas vehicle(s)
Compatible with 151 Honda vehicle(s)
Compatible with 14 Husaberg vehicle(s)
Compatible with 34 Husqvarna vehicle(s)
Compatible with 5 Kasea vehicle(s)
Compatible with 68 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 138 KTM vehicle(s)
Compatible with 100 Kymco vehicle(s)
Compatible with 93 Polaris vehicle(s)
Compatible with 1 Ski-Doo vehicle(s)
Compatible with 64 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 178 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 4 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate: | 0.5 A |
| CCA/Ampere: | 80 A |
| Class: | Batteries & Replacement Parts |
| Color/Finish: | Black |
| Division: | Lights & Electrical |
| Height Imperial: | 16"/4-3 |
| Length Imperial: | 2"/4-1 |
| Model: | YTX |
| Positive Terminal Location: | Right |
| Product Name: | Battery |
| Product Type: | Batteries |
| Riding Style: | ATV/Off-Road/Street |
| Segment: | Universal |
| Sub Class: | Batteries |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 3.5 lb |
| Width Imperial: | 16"/2-13 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility