

$95.56
Was $113.54
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
AGM Maintenance Free Battery
Compatible with 4 American IronHorse vehicle(s)
Compatible with 55 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 18 BMW vehicle(s)
Compatible with 32 E-Ton vehicle(s)
Compatible with 184 Honda vehicle(s)
Compatible with 38 Husaberg vehicle(s)
Compatible with 36 Hyosung vehicle(s)
Compatible with 394 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 41 KTM vehicle(s)
Compatible with 30 Kymco vehicle(s)
Compatible with 40 Polaris vehicle(s)
Compatible with 15 Royal Enfield vehicle(s)
Compatible with 298 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 96 Triumph vehicle(s)
Compatible with 34 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 8 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate: | 0.9 A |
| CCA/Ampere: | 135 A |
| Class: | Batteries & Replacement Parts |
| Color/Finish: | Black |
| Division: | Lights & Electrical |
| Height Imperial: | 16"/4-3 |
| Length Imperial: | 6" |
| Model: | YTX |
| Positive Terminal Location: | Left Front |
| Product Name: | Battery |
| Product Type: | Batteries |
| Riding Style: | ATV/Off-Road/Street/UTV |
| Segment: | Universal |
| Sub Class: | Batteries |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 6.6 lb |
| Width Imperial: | 16"/3-7 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility