

$81.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
WORKS CONNECTION Elite Throttle Tube
The WORKS CONNECTION Elite Throttle Tube is engineered for off-road enthusiasts seeking precision and performance. This premium throttle tube combines advanced materials and innovative design to enhance your riding experience.
This throttle tube is perfect for riders who demand reliability and performance in challenging conditions. Upgrade your off-road experience with the WORKS CONNECTION Elite Throttle Tube and enjoy enhanced throttle control and responsiveness.
Compatible with 14 Gas Gas vehicle(s)
Compatible with 210 Honda vehicle(s)
Compatible with 259 Husqvarna vehicle(s)
Compatible with 66 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 297 KTM vehicle(s)
Compatible with 76 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 205 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Base Color: | Black/Red |
| Base Finish: | Flat |
| Class: | Handlebar Controls & Component |
| Color: | Black |
| Color/Finish: | Black/Flat/Red |
| Division: | Handlebars & Controls |
| Features: | Includes Bearing |
| For Handlebar Diameter Imperial: | 7/8" |
| For Handlebar Diameter Metric: | 22 mm |
| For Handlebar Diameter: | 22 mm (7/8") |
| Material: | Aluminum/Plastic |
| Model: | Elite |
| Product Name: | Tube |
| Product Type: | Throttle |
| Riding Style: | Off-Road |
| Segment: | Offroad |
| Style: | Twist Throttle |
| Sub Class: | Throttle Controls |
| Type: | Throttle |
| Units: | Each |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility