


$145.98
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Each of these dual carbide runners have two single runners mounted to a steel plate, producing a total of four contact lines on the terrain. These four blades with 60° carbide drastically reduce darting as they carve through existing grooves from single runners. This design spreads the PSI across two points, which extends the life of the runner and eases steering. When turning, only one blade per dual runner will contact the terrain, acting like a pair of single runners.
Compatible with 233 Ski-Doo vehicle(s)Specs:
| Bar Height Imperial: | 0.69" |
| Bar Width Imperial: | 1.34" |
| Carbide Runner Angle: | 90° |
| Carbide Runner Length Imperial: | 4.00" |
| Class: | Skis, Skins, & Wear Rods |
| Color/Finish: | Black |
| Division: | Suspension & Swingarms |
| Features: | For Ski-Doo |
| Material: | Carbide |
| Model: | Dooly |
| Number of Studs: | 4 |
| Product Name: | Wear Bar |
| Product Type: | Skis/Carbides/Runners |
| Riding Style: | Snow |
| Segment: | Snow |
| Stud Diameter - Thread Size: | 3/8-16 |
| Style: | Dual Runner |
| Sub Class: | Wear Rods |
| Units: | Each |
| Wear Bar Profile: | Flat Top |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility