


$211.98
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
This carbide runner is the tallest in the industry and has a narrow, rectangular profile for aggressive turning capabilities. Its 60° turning carbide has been strategically placed to protect the runner and reduce darting by carving through existing grooves. Works great on Crossovers and in deep snow!
Compatible with 103 Ski-Doo vehicle(s)Specs:
| Bar Height Imperial: | 0.39" |
| Bar Width Imperial: | 0.50" |
| Carbide Runner Angle: | 60° |
| Carbide Runner Length Imperial: | 8.00" |
| Class: | Skis, Skins, & Wear Rods |
| Color/Finish: | Black |
| Division: | Suspension & Swingarms |
| Features: | For Ski-Doo |
| Material: | Carbide |
| Model: | Ace |
| Number of Studs: | 2 |
| Product Name: | Wear Bar |
| Product Type: | Skis/Carbides/Runners |
| Riding Style: | Snow |
| Segment: | Snow |
| Style: | Single Runner |
| Sub Class: | Wear Rods |
| Units: | Pair |
| Wear Bar Profile: | Square |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility