

$34.99
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Motion Pro Premium Fuel Line
The Motion Pro Premium Fuel Line is engineered for superior performance and durability, making it an essential component for any carbureted vehicle. This fuel line is designed to withstand a wide range of temperatures, ensuring reliable operation in various conditions.
Upgrade your fuel system with the Motion Pro Premium Fuel Line and experience the difference in quality and performance. Whether you're hitting the trails or cruising the streets, this fuel line is designed to meet the demands of any riding style.
Specs:
| Application: | Carbureted |
| Base Color: | Gray |
| Class: | Fuel Lines & Fittings |
| Color: | Grey |
| Color/Finish: | Gray |
| Division: | Intake |
| Inside Diameter Imperial: | 16"/5 |
| Inside Diameter Metric: | 7.9 mm |
| Inside Diameter: | 0.3125 in. |
| Length Imperial: | 3' |
| Model: | Tygon Ultra |
| Outside Diameter Imperial: | 1/2" |
| Outside Diameter Metric: | 12.7 mm |
| Product Name: | Fuel Line |
| Product Type: | Intake/Carb/Fuel System |
| Riding Style: | Dual-Sport/ATV/Adventure Touring /Off-Road/Snow/Street/UTV/Watercraft |
| Segment: | Universal |
| Units: | Each |
| Variant: | 5/16" ID 3FT / Grey |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility