


$295.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Straight Blade
Compatible with 205 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 45 Bombardier vehicle(s)
Compatible with 439 Can-Am vehicle(s)
Compatible with 29 CFMOTO vehicle(s)
Compatible with 263 Honda vehicle(s)
Compatible with 154 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 50 Kubota vehicle(s)
Compatible with 6 Kymco vehicle(s)
Compatible with 431 Polaris vehicle(s)
Compatible with 107 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 165 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Class: | Plows |
| Color/Finish: | Powder-Coated/Silver |
| Division: | Plows & Winches |
| Duty: | Heavy Duty |
| Features: | Snow Flap Not Included |
| Height Imperial: | 16" |
| Material: | Steel |
| Product Name: | Blade |
| Product Type: | Plow |
| Riding Style: | ATV/Snow/UTV |
| Segment: | ATV/UTV |
| Style: | Straight (Standard) |
| Sub Class: | Plow Blades |
| Type: | Plow |
| Units: | Each |
| Variant: | 48" |
| Width Imperial: | 48" |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility