

$167.47
Was $197.89
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Storm Series Tornado Wheel
Compatible with 10 Bombardier vehicle(s)
Compatible with 30 Can-Am vehicle(s)
Compatible with 303 Honda vehicle(s)
Compatible with 190 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 291 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Base Color: | Black |
| Base Finish: | Matte |
| Beadlock: | Standard |
| Bolt Hole Pattern: | 110/4 |
| Class: | Wheels & Rims |
| Color/Finish: | Black/Matte/Milled |
| Division: | Tires, Tubes & Wheels |
| Finish: | Matte |
| Industry Offset: | 2+5 |
| Installed Valve Stem Diameter: | 0.453" |
| Installed Valve Stem Length: | 0.88" |
| Installed Valve Stem Material: | Rubber |
| Load Capacity Imperial: | 1200 lb |
| Lug Dimension: | 10 mm Tapered |
| Material: | Aluminum Alloy |
| Model: | TORNADO |
| Mounting Position: | Rear |
| Outside Diameter: | 14 in. |
| Pattern: | 4/110 |
| Product Name: | Wheel |
| Product Type: | Wheels |
| Riding Style: | ATV |
| Rim Diameter: | 14" |
| Rim Width: | 7" |
| Segment: | ATV/UTV |
| Size: | 14x7 |
| Sub Class: | ATV/UTV |
| Type: | Standard Lip |
| Units: | Each |
| Valve Stem Core Torque Spec: | 2 lb/2-1/in |
| Valve Stem Installed: | TR-412 |
| Variant: | 14x7 | 2+5 / Black/Machined |
| Wheel Brand: | ITP |
| Wheel Line: | Tornado |
| Wheel Offset: | 2+5 |
| Wheel Size: | 14 in. x 7 in. |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility