

$180.31
Was $213.06
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
SS Alloy SS212 Wheel
Compatible with 10 Bombardier vehicle(s)
Compatible with 10 Can-Am vehicle(s)
Compatible with 524 Honda vehicle(s)
Compatible with 20 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 19 Kymco vehicle(s)
Compatible with 243 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 447 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Base Color: | Silver |
| Base Finish: | Clear-Coated |
| Beadlock: | Standard |
| Bolt Hole Pattern: | 110/4 |
| Class: | Wheels & Rims |
| Color/Finish: | Black/Clear-Coat/Machined/Silver |
| Division: | Tires, Tubes & Wheels |
| Features: | Stud Diameter 10 mm |
| Finish: | Satin |
| Industry Offset: | 3+5 |
| Load Capacity Imperial: | 800 lb |
| Lug Dimension: | 10 mm Tapered |
| Material: | Aluminum Alloy |
| Model: | SS212 |
| Mounting Position: | Rear |
| Outside Diameter: | 14 in. |
| Pattern: | 4/110 |
| Product Name: | Wheel |
| Product Type: | Wheels |
| Recommended Valve Stem Diameter: | 0.453" |
| Recommended Valve Stem Length: | 0.88" |
| Recommended Valve Stem Material: | Rubber |
| Recommended Valve Stem: | TR-412 |
| Riding Style: | ATV/UTV |
| Rim Diameter: | 14" |
| Rim Width: | 8" |
| Segment: | ATV/UTV |
| Size: | 14x8 |
| Sub Class: | ATV/UTV |
| Type: | Standard Lip |
| Units: | Each |
| Valve Stem Core Torque Spec: | 3 lb/in/in - 4 lb |
| Valve Stem Installed: | None |
| Wheel Brand: | ITP |
| Wheel Line: | SS212 |
| Wheel Offset: | 3+5 |
| Wheel Size: | 14 in. x 8 in. |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility