


$274.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
The Jason Bar came from an idea to give our riders the Ape Hanger look with the T-Bar club style feel on a Bagger. With no need for modifications or relocating the ignition to install these bars, it’s a no brainer. Desgined with the geometry of our Jail Bars, if you close your eyes, you’d swear you’re holding onto a T-Bar. Available in 12”, 14” & 16” with Black Powder Coat or Chrome finishes.
Compatible with 42 Harley Davidson vehicle(s)Specs:
| Base Color: | Black |
| Base Finish: | Gloss |
| Center Width Imperial: | 10" |
| Clamping Diameter Imperial: | 1-1/4" |
| Class: | Handlebars & Components |
| Color: | Black |
| Color/Finish: | Black/Gloss |
| Controls Diameter Imperial: | 1" |
| Division: | Handlebars & Controls |
| End Rise Imperial: | 16" |
| Features: | Cable Throttle Application/Internal Wiring/Knurled Center/Notched for Throttle-By-Wire/Pre-Drilled/Slotted |
| Handlebar Diameter Imperial: | 1-1/2" |
| Height Imperial: | 16" |
| Material: | Steel |
| Outside Diameter: | 1.25 in. |
| Product Name: | Handlebar |
| Product Type: | Handlebars |
| Pullback/Sweep Imperial: | 4" |
| Riding Style: | Street |
| Segment: | V-Twin |
| Style: | Dimpled |
| Type/Bend: | Jason |
| Units: | Each |
| Variant: | 16" Rise / Black |
| Width Imperial: | 29" |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility