

$107.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Compatible with 47 Aprilia vehicle(s)
Compatible with 172 BMW vehicle(s)
Compatible with 48 Buell vehicle(s)
Compatible with 5 Cagiva vehicle(s)
Compatible with 171 Honda vehicle(s)
Compatible with 9 Husqvarna vehicle(s)
Compatible with 29 Hyosung vehicle(s)
Compatible with 141 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 7 KTM vehicle(s)
Compatible with 2 Kymco vehicle(s)
Compatible with 51 Moto Guzzi vehicle(s)
Compatible with 8 Piaggio vehicle(s)
Compatible with 69 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 75 Triumph vehicle(s)
Compatible with 12 Vespa vehicle(s)
Compatible with 14 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 12 Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate: | 1.2 A |
| CCA/Ampere: | 200 A |
| Color/Finish: | Black |
| Height Imperial: | 4"/5-3 |
| Length Imperial: | 5-7/8" |
| Model: | BTX |
| Negative Terminal Location: | Right |
| Positive Terminal Location: | Left |
| Product Name: | Battery |
| Riding Style: | Street |
| Style: | BTX14 |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 9.8 lb |
| Width Imperial: | 16"/3-7 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility