

$131.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Compatible with 8 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 11 Buell vehicle(s)
Compatible with 11 Can-Am vehicle(s)
Compatible with 10 CFMOTO vehicle(s)
Compatible with 63 Honda vehicle(s)
Compatible with 99 Indian vehicle(s)
Compatible with 142 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 68 Kymco vehicle(s)
Compatible with 4 Moto Guzzi vehicle(s)
Compatible with 68 Sea-Doo vehicle(s)
Compatible with 54 Triumph vehicle(s)
Compatible with 31 Voxan vehicle(s)
Compatible with 62 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 18 Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate: | 1.8 A |
| CCA/Ampere: | 270 A |
| Color/Finish: | Black |
| Height Imperial: | 6-1/8" |
| Length Imperial: | 6-7/8" |
| Model: | BTX |
| Negative Terminal Location: | Left |
| Positive Terminal Location: | Right |
| Product Name: | Battery |
| Riding Style: | ATV/Street/UTV/Watercraft |
| Style: | BTX20L |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 13.3 lb |
| Width Imperial: | 16"/3-7 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility