

$107.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Compatible with 6 Aprilia vehicle(s)
Compatible with 14 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 8 BMW vehicle(s)
Compatible with 2 Cagiva vehicle(s)
Compatible with 11 Ducati vehicle(s)
Compatible with 6 Gilera vehicle(s)
Compatible with 64 Honda vehicle(s)
Compatible with 4 Indian vehicle(s)
Compatible with 110 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 4 Laverda vehicle(s)
Compatible with 15 Moto Guzzi vehicle(s)
Compatible with 8 Piaggio vehicle(s)
Compatible with 7 Royal Enfield vehicle(s)
Compatible with 87 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 100 Triumph vehicle(s)
Compatible with 63 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 12 Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate: | 1.2 A |
| CCA/Ampere: | 210 A |
| Color/Finish: | Black |
| Height Imperial: | 16"/6-7 |
| Length Imperial: | 5-3/8" |
| Model: | BTX |
| Negative Terminal Location: | Left |
| Positive Terminal Location: | Right |
| Product Name: | Battery |
| Riding Style: | ATV/Street |
| Style: | BTX14AHL |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 10.4 lb |
| Width Imperial: | 16"/3-9 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility