

$162.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Compatible with 5 AJP vehicle(s)
Compatible with 12 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 55 Beta vehicle(s)
Compatible with 3 BMW vehicle(s)
Compatible with 72 Can-Am vehicle(s)
Compatible with 4 Ducati vehicle(s)
Compatible with 18 Gas Gas vehicle(s)
Compatible with 59 Honda vehicle(s)
Compatible with 164 Husqvarna vehicle(s)
Compatible with 112 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 130 KTM vehicle(s)
Compatible with 16 Polaris vehicle(s)
Compatible with 22 Rieju vehicle(s)
Compatible with 40 Sherco vehicle(s)
Compatible with 28 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 3 Triumph vehicle(s)
Compatible with 184 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Battery Capacity: | 3 Ah |
| Battery Chemistry: | LifePO4/Lithium/Lithium-Ion |
| Battery Maximum Charge Rate: | 3 A |
| CCA/Ampere: | 180 A |
| Color/Finish: | Black |
| Height Imperial: | 3-3/8" |
| Length Imperial: | 2"/4-1 |
| Model: | BSLi |
| Negative Terminal Location: | Left Front |
| Positive Terminal Location: | Right Front |
| Product Name: | Battery |
| Riding Style: | ATV/Off-Road/Street |
| Style: | BSLi-02 |
| Units: | Each |
| Volts: | 12.8 V |
| Weight Imperial: | 1.5 lb |
| Width Imperial: | 2-3/4" |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility