

$181.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Compatible with 106 Aprilia vehicle(s)
Compatible with 10 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 19 Benelli vehicle(s)
Compatible with 72 BMW vehicle(s)
Compatible with 7 Cagiva vehicle(s)
Compatible with 6 Can-Am vehicle(s)
Compatible with 4 CCM vehicle(s)
Compatible with 6 Daelim vehicle(s)
Compatible with 93 Ducati vehicle(s)
Compatible with 2 Gilera vehicle(s)
Compatible with 10 Harley Davidson vehicle(s)
Compatible with 120 Honda vehicle(s)
Compatible with 4 Husaberg vehicle(s)
Compatible with 5 Hyosung vehicle(s)
Compatible with 300 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 83 KTM vehicle(s)
Compatible with 113 Kymco vehicle(s)
Compatible with 12 Peugeot vehicle(s)
Compatible with 52 Piaggio vehicle(s)
Compatible with 34 Polaris vehicle(s)
Compatible with 13 Royal Enfield vehicle(s)
Compatible with 39 Sherco vehicle(s)
Compatible with 347 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 18 SYM vehicle(s)
Compatible with 119 Triumph vehicle(s)
Compatible with 8 Vespa vehicle(s)
Compatible with 170 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Battery Capacity: | 3 Ah |
| Battery Chemistry: | LifePO4/Lithium/Lithium-Ion |
| Battery Maximum Charge Rate: | 3 A |
| CCA/Ampere: | 210 A |
| Color/Finish: | Black |
| Height Imperial: | 3-5/8" |
| Length Imperial: | 16"/5-5 |
| Model: | BSLi |
| Negative Terminal Location: | Right Front |
| Positive Terminal Location: | Left Front |
| Product Name: | Battery |
| Riding Style: | ATV/Off-Road/Street |
| Style: | BSLi-03 |
| Type: | Lithium-Ion |
| Units: | Each |
| Volts: | 12.8 V |
| Weight Imperial: | 1.75 lb |
| Width Imperial: | 16"/2-9 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility