


$29.98
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
Cushion with comfort with these wrap around sunglasses that stay put and fit easily under a helmet, providing all the benefits of a goggle in a sunglass style. This polycarbonate, lightweight frame holds curved arms that hug the head while anti-fog, polycarbonate lenses protect the eyes. A durable carrying case is included as well for convenient transport and protection
Specs:
| Base Color: | Black |
| Base Finish: | Matte |
| Class: | Sunglasses |
| Color: | Black |
| Display Color/Finish: | Black/Matte |
| Display Lens Color/Finish: | Smoke |
| Division: | Eyewear |
| Foam Construction: | Closed Cell Foam |
| Frame Width: | 142 mm |
| Lens Color: | Smoke |
| Lens Height: | 40 mm |
| Lens Width: | 75 mm |
| Lens: | Single |
| Material: | Polycarbonate |
| Model: | Foamerz |
| Product Name: | Sunglasses |
| Product Type: | Eyewear |
| Riding Style: | Dual-Sport/Adventure Touring /Bicycle/Street |
| Segment: | Universal |
| Size Group: | Adult |
| Size: | Medium Frame |
| Temple Width: | 110 mm |
| Type: | Wrap Around Design |
| Units: | Each |
| Variant: | Smoke / Black |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility