


$29.98
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
An updated version of our extremely popular Foamerz, these wrap around sunglasses are available in smoked, clear or amber anti-fog polycarbonate lenses. Closed cell foam allows ventilation while providing a cushioned lining to protect the eyes from wind and dust while flying down the road. The flexible, polycarbonate frame wraps securely around the face while rubber strips at the tip of each temple keeps the eyewear in place. For effortless transport, a microfiber pouch is also included.
Specs:
| Base Color: | Black |
| Base Finish: | Matte |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Class: | Sunglasses |
| Color: | Black |
| Display Color/Finish: | Black/Matte |
| Display Lens Color/Finish: | Smoke |
| Division: | Eyewear |
| Features: | Floats in Water |
| Foam Construction: | Closed Cell Foam |
| Frame Width: | 143 mm |
| Lens Color: | Smoke |
| Lens Height: | 36 mm |
| Lens Width: | 64 mm |
| Lens: | Single |
| Material: | Polycarbonate |
| Model: | Foamerz 2 |
| Product Name: | Sunglasses |
| Product Type: | Eyewear |
| Riding Style: | Dual-Sport/Adventure Touring /Bicycle/Street |
| Segment: | V-Twin |
| Size Group: | Adult |
| Size: | Medium Frame |
| Temple Width: | 122 mm |
| Type: | Wrap Around Design |
| Units: | Each |
| Variant: | N/A / Black/Smoke |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility