

$170.95
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
AGM Maintenance Free Battery
Compatible with 28 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 20 Bombardier vehicle(s)
Compatible with 18 Buell vehicle(s)
Compatible with 156 Can-Am vehicle(s)
Compatible with 2 CFMOTO vehicle(s)
Compatible with 515 Harley Davidson vehicle(s)
Compatible with 126 Honda vehicle(s)
Compatible with 90 Indian vehicle(s)
Compatible with 476 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 36 Kymco vehicle(s)
Compatible with 9 Moto Guzzi vehicle(s)
Compatible with 224 Polaris vehicle(s)
Compatible with 339 Sea-Doo vehicle(s)
Compatible with 72 Ski-Doo vehicle(s)
Compatible with 1 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 74 Triumph vehicle(s)
Compatible with 274 Victory vehicle(s)
Compatible with 618 Yamaha vehicle(s)
Compatible with 11 Zero vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 18 Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate: | 1.8 A |
| CCA/Ampere: | 310 A |
| Class: | Batteries & Replacement Parts |
| Division: | Lights & Electrical |
| Height Imperial: | 6-1/8" |
| Length Imperial: | 6-7/8" |
| Model: | YTX |
| Positive Terminal Location: | Right |
| Product Name: | Battery |
| Product Type: | Batteries |
| Riding Style: | ATV/Snow/Street/UTV/Watercraft |
| Segment: | Universal |
| Sub Class: | Batteries |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Kit |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 15 lb |
| Width Imperial: | 16"/3-7 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility