

$149.68
Was $175.82
Ships from United States.
Ships from United States.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
Want extra peace of mind? Even if a seller doesn't offer returns,
MX Locker gives you the option to make any item returnable with Return Assurance at checkout.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
MX Locker is 100% committed to ensuring that every sale ends in satisfaction—for both buyer and seller. Your payment is held until the item is delivered and approved. If it's not as described, you'll receive a full refund.
Every transaction is backed by our secure payment system. We hold funds until you confirm the item arrived in the promised condition—so you can shop worry-free.
AGM Maintenance Free Battery
Compatible with 4 Arctic Cat vehicle(s)
Compatible with 19 BMW vehicle(s)
Compatible with 4 Gilera vehicle(s)
Compatible with 121 Kawasaki vehicle(s)
Compatible with 54 Moto Guzzi vehicle(s)
Compatible with 425 Polaris vehicle(s)
Compatible with 170 Suzuki vehicle(s)
Compatible with 3 Triumph vehicle(s)
Compatible with 1 Yamaha vehicle(s)Specs:
| Acid: | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity: | 18 Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate: | 1.8 A |
| CCA/Ampere: | 270 A |
| Class: | Batteries & Replacement Parts |
| Division: | Lights & Electrical |
| Height Imperial: | 6-3/8" |
| Length Imperial: | 6" |
| Model: | YTX |
| Positive Terminal Location: | Left |
| Product Name: | Battery |
| Product Type: | Batteries |
| Riding Style: | Dual-Sport/ATV/Adventure Touring /Off-Road/Snow/Street/UTV/Watercraft |
| Segment: | Universal |
| Sub Class: | Batteries |
| Type: | AGM Maintenance Free |
| Units: | Each |
| Volts: | 12 V |
| Weight Imperial: | 13.3 lb |
| Width Imperial: | 16"/3-7 |
Responds within 3 hours.
Ships within 3 business days.
Items match their descriptions.
Need help? We're riders just like you.
MX Locker © 2025 Accessibility